Vlhkost, doutníky a jak na to
Prožitek z doutníku je přímo závislý na jeho kondici a ta zase závislá na podmínkách, v kterých doutník uchováváte. Čili, jinými slovy nemá cenu si kupovat sebelepší a finančně nákladný doutník nebo jejich větší množství pokud nedokážete zajistit podmínky blížící se přirozenému prostředí jejich vzniku (země původu jako jsou Kuba, Dominikánská republika, Nicaragua, Honduras atp.)
Těmito podmínkami jsou pokud možno stálá vlhkost (v rozmezí 68 – 75% relativní vlhkosti) a teplota (cca 22C). Jako samozřejmost považuji fakt, že prostředí zabrání mechanickému znehodnocení a znehodnocení chutě či aroma prostřednictvím cizorodých látek (např. někde doporučované ukládání doutníků do ledničky spolu s potravinami).
Uložení – doutníky ukládáme do humidorů, které díky své konstrukci, použitým materiálům a kvalitnímu dílenskému zpracování, umožňují zajištění takového prostředí. Tvarů, velikostí i designu je nepřeberné monožství v různých cenových úrovních. Na krátkodobé uložení (většinu na dobu návštěvy) jsou určená kožená pouzdra lecky vyložený dýhou cedrového dřeva. Tyto pozdra mají minimální schopnost udržení požadované úrovně vlhkosti a proto se na delší cesty používají cestovní humidory.
Vlhkost zajišťujeme zvlhčovačem (humidifier), ať tradičním (obsahující pórovitou hmotu florex nebo piaflor), s mechanickou regulací či zvlhčovačem obsahující Propylene Glycol krystalky, či např. sáčky Boveda Humidifier kalibrované vždy na požadovanou vlhkost a množství doutníků nebo elektronickým zvlhčovačem zejména pro velké humidity. Plnící tekutinou zvlhčovačů je destilovaná voda popř. směs s antibakteriálním přípravkem. U nás se používají převážně tradiční zvlhčovače dodávané jako součást humidoru.
Vlhkost (přesněji relativní vlhkost) měříme vlhkoměry (hygrometer) a to buď mechanickými anebo digitálními. Doporučuji digitální, protože nepřesnost měření může znamenat likvidaci obsahu humidioru (vysušením nebo naopak plísní), jehož hodnota nemusí být malá. Častokrát je nedílnou součástí humidoru mechanický vlhkoměr, osobně jej považuji ze pěkný dekorativní prvek.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.