Liga Privada Unico Dirty Rat
Drew Estate je u nás známý výrobce doutníkům zejména díky značce Liga Privada, přesněji blendům No. 9 a T52. Série Liga Privada Unico se však o té běžné liší použitím vzácnějších tabákových listů a proto i produkce je objemově omezenější. Vůbec prvním doutníkem této série je právě Dirty Rat. It is produced from the year 2009 a na trh byl uveden Srpnu 2011. I přes doporučení, se nechtělo mi moc dlouho čekat a nechávat doutníky odpočívat v humidoru a před napsáním této recenze jsem tři vyzkoušel.
Rozměry a formát: Corona, s délkou 12,7 cm a prstýnek vel. 44.
Složení: Podobné jako u zmíněného T52, krycí list Connecticut River Valley Stalk Cut a Cured Sun Grown Habano, náplň je z Nikaragui a Hondurasu, vázací list Mata Fina je z Brazílie.
The Appearance Of The: Olejnatý, velmi tmavý-hnědý krycí list má rustikální povrch s viditelným žilkováním. Bezesporu zajímavým prvkem designu doutníku je “pigtail” zakončení hlavy. Doutník je dekorovaný klasickým prstýnkem značky Liga Privada. Celkově doutník působí osobitým a vyjimečným dojmem.
The Design Of The: Doutník u má těsné švy krycího listu. Konstrukce je pevná na dotek a povrch doutníku je hrubější. Náplň je rozdělená rovnoměrně bez jediné chybičky. Hlava doutníku je zakončena zmíněnou úpravou “pigtail”. Odtržení/ukroucení “pigtail” může být alternativou klasického oříznutí.
The Smell Of: Výrazná nasládlá vůně tabáku, hrozinek a hořké čokolády. U paty je vůně doplněná vůní kakaa u hlavy doutníku zase vůní sena.
Edit, tah a hoření: úprava doutníku pouze odtrhnutím “pigtail” a zapálení plynovým zapalovačem bez problémů. Tah doutníku je naprosto bezproblémový, odpor podle očekávání. Světle šedivý popel je kompaktní a jeho držení je nadprůměrné – odložil jsem v půlce a pak až na konci. Produkce kouře je s ohledem na violu nadstandardní. Hoření je mírně nerovnoměrné – jedna estetická korekce zapalovačem.
A Taste Of:
1/3: Nekompromisní pepřový nástup od první vteřiny. Po 5-10 my. dominantní chuť pepře ustupuje na pozadí (anebo si na to chuťové buňky prostě zvyknou). Každopádně, dále je doutník zajímavější. Chuť je zemitější s příchutí hořké čokolády.
2/3: Zemitá chuť s příchutí hořké čokolády je nově trošku sladší, s příchutí hrozinek a cedru, ale hlavně cca od půlky mnohem krémovější. Sem tam na pozadí probleskne jemná pikantní příchutí nejspíše skořice, možná badyánu.
3/3: Dominantnější dřevitá chuť cedru a na pozadí s jemnou s příchutí hořké čokolády. Stále si zachovává svou krémovost.
Charakteristika: silný, chuťově intenzivní.
Doba kouření: 65 min.
Nápoje: Coca-cola.
Dinner, balení a dostupnost:
Doutník je v ČR běžně dostupný za 320 USD per piece. Balení doutníků je v hezké dřevěné krabici po 12ks.
Doporučení:
Osobně dávám přednost blandu No.9 a z toho vychází i moje hodnocení. Doutník je podle mě ještě více kořeněný a pepřový než T52. Výrazná chuť je v důsledku použití metody zrání “stalk cut” krycího listu. Při předchozím zkoušení jsem doutník pároval s různými nealko/alko nápoji a nejlépe mi k tomu sedí Coca-cola, která trochu srazí úvodní pepřovitost. Jedná se o velmi siný doutník, takže ho nedoporučují začátečníkům a mnohem lépe si ho vychutnáte v klidu bez spěchu ve stínu, než při chůzi nebo práci na zahradě. On The Contrary, může být zajímavou inspirací pro zkušenější kuřáky, co si potrpí na plnou chuť doutníků. Deklaruje to výrobce a je zjevné, že s odpočinkem v humidoru může doutník získat, or. zdokonalit zážitek jeho majitele. Z půlkou balení doutníků, to mám v plánu.
Hodnocení: 7/10
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.